Інтернет — не просто платформа для спілкування та вивчення різної інформації, але і спосіб зручно купити одяг, техніку та іншу продукцію. Сьогодні онлайн-шопінг дозволяє споживачам з різних регіонів країни купувати продукцію цілодобово. Для оплати замовлення на торговому сайті використовують спеціальні платіжні сервіси, які гарантують швидке і безпечне здійснення переказу коштів на реквізити продавця.
Інтернет-еквайринг для онлайн-продавців вважається основною умовою виконання безготівкових розрахунків. Якщо говорити фінансовою мовою, то прийом платежів проводиться через банківські карти. Термінали для платіжних операцій представлені в великих супермаркетах, невеликих кіосках, кафе, ресторанах. Це означає, що практично кожен житель країни стикається з еквайрингом щодня.
Еквайринг: що це?
Поняття «еквайринг» запозичено з англійської мови. Що означає 'to acquire'? У перекладі цей термін означає «отримувати, купувати». Тобто ви можете купувати товари та послуги шляхом безготівкового розрахунку. Сьогодні фінансисти виділяють три види платіжних технологій:
- інтернет-еквайринг;
- мобільний еквайринг;
- торговий еквайринг.
Класичний торговий вид характеризується використанням POS-терміналів. Вони зчитують дані з магнітної стрічки, яка знаходиться на всіх банківських платіжних картах. Мобільний еквайринг базується на використанні сучасних смартфонів, а також мініатюрних платіжних терміналів — mPOS.
Оплата на сайті торговельної платформи або онлайн-магазину без використання додаткових інструментів забезпечується інтернет-еквайрингу. Умовою для виконання таких фінансових операцій є присутність платіжного інтерфейсу, а також стабільного підключення до мережі будь-яким способом. Клієнтам організацій не потрібно фізично використовувати банківську карту. Для здійснення транзакції достатньо володіти інформацією про реквізити платіжного інструменту.
Інтеграція технології інтернет-еквайрінгу дозволяє покупцям оформляти замовлення тут і зараз, у тому числі і терміново. Експерти заявляють, що 40% всіх покупок відбувається під дією емоцій у вечірній або нічний час. Присутність системи онлайн-платежів дозволяє відвідувачам сайту заощадити час на процесі, адже не треба чекати дзвінка від менеджера для узгодження замовлення.
Принципи та відмінності роботи інтернет-еквайрингу
Принцип цієї технології заснований на інтеграції системи з сервером торгової платформи. Відвідувачі після вибору товару самостійно вводять дані банківської картки, наприклад, номер, захисний код, який вказаний на зворотній стороні картки, а також термін дії. Фінансова операція передається в процесинговий центр для обробки, а потім — в банк. У деяких випадках для підтвердження транзакції використовують дзвінок від автоматичної системи або введення коду, який відправляється через СМС (3D Secure) або мобільний банкінг. Кошти з рахунку покупця списуються після підтвердження системою. Миттєво відбувається зарахування коштів на реквізити продавця.
При здійсненні замовлення в онлайн-магазині угода укладається не тільки між продавцем і покупцем. У співпраці беруть участь й інші сторони, такі як:
- Банк-еквайєр. Установа надає компанії розрахунковий рахунок, де акумулюються доходи по оплатам, які були здійснені клієнтами. Банк відповідає за техніку для еквайрингу, а також коректне функціонування технології. Це означає, що організація вирішує всі неприємності, які виникають з обладнанням та системними помилками. За надані організацією послуги стягується певна комісія. Обов'язково установа повинна мати реєстрацію в платіжних міжнародних системах МИР, Visa, MasterCard.
- Інтернет-магазин або продавець. Це постачальник товарів або послуг. Оплата за ці послуги або товари здійснюється онлайн. Сайт оснащується платіжним обладнанням, яке було надано еквайєром.
- Банк-емітент. Такі фінансові установи випускають банківські картки для оплати офлайн або онлайн. Емітент відповідає за правильність розрахунків під час транзакцій.
- Покупець. Це фізична особа, що володіє пластиковою карткою і замовляє товар на сайті магазина. Часто додаткові фінансові витрати (комісії) за здійснення онлайн-оплати відсутні.
Без одного з перерахованих учасників неможливо виконати процедуру, яка базується на використанні технології інтернет-еквайрингу. Дана технологія відрізняється від процесу, який здійснюється шляхом безготівкового розрахунку в офлайн-магазинах. Оплата онлайн не супроводжується використанням POS-терміналів, але продавець і банк-еквайєр зобов'язані гарантувати безпеку транзакції.
Для забезпечення високого рівня безпеки операції підключається платіжний агрегатор. Більш знайоме поняття — процесинговий центр. Ця сторона угоди також отримує комісію за гарантію здійснення онлайн-платежу.
Як підключити інтернет-еквайринг?
Здійснення платежів онлайн у нашій країні відбувається при співпраці з комерційними фінансовими установами, а також з платіжними агрегаторами або небанківськими кредитними організаціями. Для підключення власник торгового ресурсу звертається до таких структур:
- Банк. Ця фінансова установа функціонує відповідно до спеціальної ліцензії, а також має власний або сторонній процесинговий сервіс. Найчастіше банки співпрацюють виключно з великими організаціями, чия репутація не викликає сумнівів. Але вони відмовляють у співпраці з маленькими інтернет-магазинами.
- Платіжний сервіс (агрегатор). Такі організації взаємодіють з електронними гаманцями та фінансовими установами. Агрегатори встановлюють оптимальні тарифи, забезпечують вибір систем для виконання онлайн-платежів, а також цілодобову технічну підтримку.
Часто невеликі організації співпрацюють з платіжними сервісами, які пропонують зручний вибір банків-еквайєрів. Вибір постачальника послуг інтернет-еквайрінгу залежить від наступних факторів:
- Розмір комісії за виконання операцій. Він залежить від галузі, оборотів компанії, способи оплати, присутності партнерських програм, а також інших факторів. До підключення технології інтернет-еквайрингу важливо уточнити цей нюанс.
- Особливості підключення еквайрингу. До них відносять список документів, термін розгляду заявки, а також інші додаткові вимоги. Часто агрегатори вимагають менше документів, процедура підключення виконується швидше, що є закономірною перевагою.
- Присутність готових програм підключення. Деякі провайдери пропонують пакетні проекти по підключенню технології на сайт та комплектації обладнанням.
- Способи оплати. Постачальник послуг може підтримувати різні платіжні системи. Наприклад, банки обмежені використанням пластикових карт. Платіжні сервіси пропонують використовувати електронні гаманці (Kiwi, Webmoney, Яндекс.Деньги), здійснювати мобільні платежі (Apple Pay, Google Pay) і використовувати карти іноземних установ.
- Терміни зарахування коштів на карту. Власники онлайн-магазинів повинні з'ясувати меженний період перерахування грошей на власний рахунок.
- Технічна підтримка. Торгові платформи потребують оперативного вирішення будь-яких проблем з фінансовими операціями. Цілодобова підтримка оператора гарантує ефективний розвиток інтернет-магазину та залучення клієнтів.
- Присутність додаткових опцій. Наприклад, виконання транзакції в один клік через запам'ятовування реквізитів платіжного інструменту, інвойсинг, мультивалютні операції, холдування і таке інше.
Наявність додаткових функцій дозволяє продавцям та покупцям полегшити процес онлайн-шопінгу. Вивчення всіх факторів, які були представлені, дозволяє власникам онлайн-ресурсів гарантувати зручність та безпеку під час здійснення інтернет-платежів. Це зміцнює довіру клієнтів та позитивно відбивається на оборотах організації.
Переваги інтернет-еквайрингу
Платіжна онлайн-система характеризується:
- швидким і зручним здійсненням оплати: платіж переказується на рахунок продавця за кілька кроків;
- цілодобовою роботою;
- відсутністю потреби в інкасації готівки, що дозволяє зменшити бюджет на обслуговування магазину;
- безпекою для продавця та покупця;
- відсутністю фінансових ризиків (фальшиві купюри, відсутність здачі);
- збільшеною конверсією;
- мінімальним відсотком відмови від завершення замовлення;
- великим вибором функцій (оплата продукції, e-commerce, навчання, комунальних платежів).
Підключена система прийому безготівкових платежів, така як CrossPay гарантує швидке введення нових товарів в реалізацію. Власнику торгової компанії необхідно додати продукцію на сайт та налаштувати функцію прийому замовлень.
Недоліки інтернет-еквайрингу
Платіжна онлайн-система також має і негативні характеристики, незважаючи на великий вибір функцій. Використання інтернет-еквайрінгу супроводжується:
- Складнощами під час реєстрації в платіжних сервісах з урахуванням чинного законодавства країни. Це підштовхує до необхідності детально вивчити технологію інтернет-еквайрингу.
- Недовірою покупців, які вперше зважилися на замовлення продукції на сайті магазина. Для подолання такого бар'єру важливо надати кілька способів оплати: онлайн, готівкові, внесення часткової передоплати.
- Ризиком виникнення помилки або системного збою. Цей фактор призводить до того, що організація не приймає замовлень або надає відмову покупцеві.
- Шахрайством з платіжними інструментами. Компенсація за аферу з платіжними реквізитами покладається на продавця. Відшкодування збитку компанії призначається за умови встановлення особи зловмисника, що відбувається рідко.
Фізичні особи, які приймають рішення придбати товар онлайн, позбавляються можливості оцінити виріб в реальності. Інтернет-еквайринг для торгових ресурсів закономірно є бездоганним способом забезпечення клієнтів функцією онлайн-оплати замовлення.
Як забезпечується безпека платежів?
Безпека онлайн-платежів є дуже важливим аспектом роботи як для продавців, так і для покупців, оскільки обидві сторони співпраці стикаються з певними фінансовими ризиками. Технологія інтернет-еквайрингу має супроводжуватись фрод-моніторингом, тобто захистом від аферистів та шахрайських дій.
Відповідальність за цей фактор покладається на процесинговий центр, який транспортує відомості через технологію Secure Sockets Layer. Він гарантує безпечну передачу даних між учасниками процесу. Також провайдери використовують:
- Стандарт PCI DSS. Положення прийнято платіжними системами, які функціонують у всьому світі: JSB, Visa, MasterCard, American Express, а також іншими організаціями. Наявність сертифіката відповідності стандарту гарантує здійснення безпечних фінансових транзакцій. Регулярна онлайн-перевірка забезпечує відсутність шахрайських ризиків. Її результати зберігаються протягом 36 місяців.
- 3D Secure. Ця технологія служить для захисту операцій, що виконуються за допомогою банківських карт Visa. Використовується спеціальний код, який відправляється на номер мобільного телефону. Він вказується на сайті, де виконуються фінансові операції. Переказ коштів здійснюється після підтвердження власником карти своїх намірів.
Провайдери пропонують також захищений паролем захист anti-fraud. Технологія автоматично аналізує операції та контролює відсутність підозрілих транзакцій. Еквайринг для інтернет-магазину — ефективний спосіб збільшити кількість клієнтів, а значить і фінансовий обіг.